Septorioza – czym jest i co musisz o niej wiedzieć?
Choroby grzybowe zbóż są poważnym zagrożeniem każdej uprawy. Ich wystąpienie może spowodować uszkodzenie roślin oraz wpłynąć negatywnie na zebrane plony. Septorioza to grupa chorób grzybowych. Dowiedz się, dlaczego może wystąpić i jak z nią walczyć.
Czym jest septorioza?
Septorioza plew to choroba grzybowa powodowana przez Phaeosphaeria nodorum. Najczęściej roślinę, dotkniętą patogenem można rozpoznać po liściach z brunatnymi brązowymi plamami. Najpierw mają kształt wąskiego owalu, ale z czasem nabierają nieregularnej formy. Infekcja może dotknąć uprawy:
- pszenżyta,
- żyta,
- jęczmienia.
Warto pamiętać, że choroba grzybowa szybko może objąć całą roślinę i spowodować jej zamieranie. Im wcześniej zostanie zauważona, tym większe szanse na zminimalizowanie strat w plonach. W zależności od przebiegu infekcji grzybowej można spodziewać się negatywnych skutków w postaci nawet o połowę mniejszych zbiorów, a ziarno będzie charakteryzować się niską jakością.
Jakie warunki sprzyjają występowaniu septoriozy plew?
Grzyby, powodujące septoriozę plew rozwijają się w temperaturze od 5°C, a najlepiej się czują przy 25°C. Warunki, które sprzyjają występowaniu infekcji zboża to:
- łagodny przebieg zimy,
- wysoka wilgotność,
- stosowanie nadmiernych ilości nawozu,
- ciepła pogoda.
Im większa wilgotność utrzymuje się w zbożu, tym wyższe ryzyko pojawienia się choroby grzybowej. Jej pierwsze wykwity można zaobserwować nawet po 7 dniach od zakażenia.
W jaki sposób walczyć z septoriozą plew?
Im dłużej zboża są narażone na porażenie chorobą grzybową, tym większe zagrożenie wysokich strat w plonach. Można zapobiec występowaniu septoriozy plew poprzez odpowiednie przeoranie pola jesienią po zbiorach. Warto również zastosować środki, przyśpieszające mineralizację pozostałości po uprawie. Korzystne jest wybieranie odmian zboża, które są odporne na chorobę grzybową. Natomiast w przypadku, gdy septorioza plew zaatakuje uprawę, należy jak najszybciej zastosować preparaty chemiczne do zwalczania grzybów. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się na stronie Syngenta.pl.