Słowiańska magia w Skierniewicach
Temat Słowian jest dzisiaj bardzo popularny. Wielu ludzi interesuje się ludowymi opowiastkami i historiami sprzed lat. Dzisiaj mieszkańcom Skierniewic przybliżono część historii dawnych ludów.
Dzisiaj odbył się wyjątkowy wykład na temat życia Słowian w epoki średniowiecza. Wykład poprowadziła Anna Traut-Seliga w Muzeum Historycznym Skierniewic. Temat ten był już wykładany we wcześniejszych terminach. Publiczność uznała, że tematyka jest na tyle intrygująca, że postanowiono kontynuować wątek.
W trakcie wykładu zdecydowano się zwrócić uwagę na wątek magii w codziennym życiu dawnych plemion. Magia dla wielu z nas kojarzy się z czymś abstrakcyjnym jak np. tarot, wróżbiarstwo, rytuały, niespotykane amulety, a nawet elementy medytacyjne. Jednak jak się okazuje historyczne plemiona Słowian uznawały, że magiczne są dla nich czynności, w których współcześni ludzie nie widzą nic nadzwyczajnego.
Plemiona Słowian uważały, że rzemieślnicy tacy jak np. kowal czy garncarz, a nawet rolnicy posiadali magiczną moc zamieniania stanu fizycznego wyrabianego przez siebie przedmiotu. Większość tamtejszej ludności nie znała podstawowych zasad fizyki, chemii, techniki itp. Z tego powodu tym czynnością przypisywano moc nie z tego świata. Wierzono, że zdolności do wyrabiania np. glinianych garnków, metalowych okuć pochodzą od samych Bogów!
Słońce kultem wśród Słowian
Przypominanie historii jest niezwykle ważne. Dzięki licznym pamiątkom i zbiorom muzealnym ludzie mogą w chociażby jakiejś części spróbować przenieść się wyobraźnią do przeszłości. To ważne, ponieważ historia przypomina nam o naszych korzeniach i pradziadkach. Wiele z dawnych wierzeń, przesądów i obrzędów przetrwało przecież do dziś. Warto wiedzieć jakie jest ich źródło.
Wiele z dawnych wierzeń jest na tyle ciekawa, że można by było spróbować wdrożyć je we współczesnym świecie. Dawniej ludność wstawała przed świtem słońca, aby je przywitać. Uznawano, że jeśli ten poranny rytuał nie zostanie wykonany ciało niebieskie może się wówczas obrazić na cały lud słowiański. Trzeba przyznać, że ten sposób myślenia ma mały wspólny mianownik z wszystkimi ludźmi, którzy zajmują się tematyką porannej medytacji.
Magia od dawna inspirowała ludzi. Tym co magiczne określano zawsze to co niewyjaśnione, nieprzeciętne, trudno wytłumaczalne dla logicznego umysłu. Jak widać dawniej magię potrafiono przypisywać czynnością, które dziś wiemy, że są banalnie proste i wytłumaczalne. Ciekawe ile w przeszłości kobiet uznawanych za „wiedźmy” spalono na stosie, ze względu na ludzką niewiedzę i brak zrozumienia.